28.08.2024 Telemetrija risov

S strani Maruše Prostor (zgs) smo prejeli zanimiv prispevek, katerega v celoti objavljamo.

Pozdravljeni,

Na območju alpskega prostora preko telemetričnih ovratnic trenutno spremljamo 5 risov: Talio (risinja, doseljena v okviru Italijanskega projekta UlyCA2), Andreja, Merija, Florija (potomci Julije in Trisa) in Miha (najverjetneje potomec Aide in Zoisa).

Talia se skupaj s svojima dvema mladičema zadržuje na območju Jelovice; skupaj se že gibajo izven brloga. Andrej in Meri se večino časa zadržujeta na območju Gorenjske; Meri svojega domačega okoliša med Mostnico in Velikim Špičjem ne spreminja bistveno, medtem je Andrej svoj domači okoliš spremenil. Po paritveni sezoni (feb-mar) je ostal na območju svoje paritvene ekskurzije: med Voglom, Črno prstjo in Bohinjskim jezerom. To je tudi območje, kjer smo nazadnje spremljali risinjo Aido, zato obstaja verjetnost, da sta se našla in morda celo parila. Vendar trdnih podatkov o tem nimamo. Flori svoj teritorij ohranja na širšem območju Tarvisia v Italiji.

Meri in Andrej, kot tudi Flori so bili med paritveno sezono tudi prisotni na območju Posočja, kjer se je takrat nahajala risinja Rozi (potomka Aide in Zoisa). Zelo verjetno je, da se je komu od njih uspelo pariti z njo, vendar žal prisotnosti mladičev (še) nismo mogli potrditi. Namreč, od Rozi žal od aprila nismo prejeli GPS lokacij, zato sklepamo, da je njena ovratnica prenehala delovati. V času paritve se je v Posočju pojavil tudi ris brez ovratnice, ki ga je uspel fotografirati nadzornik, vendar njegove identitete še nismo uspeli določiti.

Ris Miha trenutno obvladuje največji domači okoliš, in sicer nad dolino reke Soče od Tolmina do Zadnjice. Karta gibanja risov v zadnjih dveh mesecih je v priponki.

V spomladanskem času je bila na območju Pokljuke in Vrat na kamerah večkrat posneta Julija, Talia pa na Jelovici. Prisotnosti ostalih doseljenih risov pa v spomladansko-poletnem času nismo zabeležili. Glede nadmorsko višino gibanja risov, ki jih spremljamo preko telemetrije sklepamo, da se tudi risi brez ovratnic v tem času verjetno večino časa gibljejo na višjih nadmorskih višinah. Zato je tudi zaznavanje njihove prisotnosti težje, obstaja pa tudi možnost, da so spremenili svoje domače okoliše.

Projekt LIFE Lynx se je v mesecu marcu zaključil, zato večino spremljanja risov v Alpah opravljamo preko raziskovalnega projekta Extreme Predator. Ugotovili smo, da se raziskovanje plenjenja risa v visokogorju močno razlikuje od raziskav v gozdnatih območjih, predvsem zaradi težke dostopnosti in odročnosti lokacij. Zato bomo prilagodili delovanje risjih GPS ovratnic, jih pravočasno zamenjali, ter poskusili odloviti še kakšnega risa. Iskanje primernih lokacij za odlov s foto-pastmi se pričenja v teh dneh, lokacije za zabojne pasti bodo izbrane naknadno glede na zbrane podatke. Kmalu bomo nadaljevali tudi z odlovom planinskih orlov, ki je bilo zaenkrat neuspešno.  

Nazadnje pa še novice glede divjih mačk, ki smo jih opremili s telemetričnimi ovratnicami. Žal nismo uspeli od zadnjega prenosa podatkov zbrati nobenih novih informacij, zato bomo v naslednjih mesecih tudi vložili več napora v iskanje teh živali.

Ker sistematičnega monitoringa s foto-pastmi ne izvajamo več, imamo na voljo veliko manj podatkov iz terena. Zato imajo vsa naključno zbrana opažanja, predvsem fotografije, velik pomen za nadaljnje spremljanje razvoja risje populacije v Alpah. V kolikor se najde iztrebek, se DNK vzorec lahko vzame z istim materialom kot za vzorčenje medvedjih ali volčjih iztrebkov, ali pa se celoten iztrebek shrani v čisto vrečko in zamrzne. Take vzorce bomo v najkrajšem času prevzeli.

Najlepša hvala vsem, ki nas obveščate o prisotnosti risa v vaših loviščih, vse te informacije so za nas zelo pomembne!

Risji pozdrav,

Maruša Prostor in Urša Fležar

Scroll to Top